a

Konya Şeker Fabrikası

Şirketin ilk şeker fabrikası olan Konya Şeker Fabrikası'nın temeli 1953'de atılmış ve fabrika 19 Eylül 1954 tarihinde üretime başlamıştır. 

Üretime başladığı ilk yıllarda 130.000 dekarlık alanda yaklaşık 15.000 çiftçiye sözleşmeli şeker pancarı ekimi yaptıran Konya Şeker Fabrikası, ülkede uygulanan şeker rejimi çerçevesinde kuruluşundan itibaren 1990’lı yılların başına kadar kamu tarafından işletilmiştir. Konya Şeker Fabrikası, özelleştirmelerin yoğun olarak gündeme geldiği 1990’lı yılların başında, gerçek sahibi olan pancar ekicilerine geri verilmiştir. Kademeli olarak gerçekleştirilen devir işleminin ardında 1994 yılında yönetim tamamen kooperatiflere devredildi. Yalnızca 1994 yılında, fabrikanın günlük kapasitesi 4 bin ton artırılarak 10 bin tona çıkarıldı ve bu dönemde pancar ekim sahası da 200 bin dekara ulaştı. 


Tek bir üretim kaleminden geniş ürün yelpazesine ...
2000’li yıllara kadar sadece kristal şeker üreten Konya Şeker’de 1999’da değişen yönetim felsefesiyle yepyeni bir strateji belirlendi, yatırım planlaması oluşturuldu ve faaliyet alanları genişletilmeye başlandı. ‘Üretici ortakların tek tarımsal üretim kalemi pancar olmamalı’ gerçeğinden yola çıkan yeni strateji, ‘üretilen veya üretilebilecek her ürünü işleyecek, bu süreçte yaşanan sorunlara çözüm bulacak, tarım sektörünün rekabetçi yapısını güçlendirecek bir sanayi yapılanması sağlamak’ olarak belirlendi. 


Dünyadaki başarılı kuruluşların birikimlerinden yararlanma, öz kaynaklara dayalı büyüme, verimlilik ve rekabet esaslı yapılanma, pazarlamanın ulaştığı profesyonel birikimden yararlanma gibi unsurları içeren yeni yönetim felsefesinin sonuçları kısa sürede alındı. 1999’da çukur bakiyeli bir şirket olan Konya Şeker, ilk olarak 1954 yılında kurulan fabrikanın teknolojisini yenileyip üretimde otomasyona geçerek işletme verimliliğini arttıracak yatırımları gerçekleştirdi.

Öz kaynaklarını etkin kullanarak yaptığı bu yatırımlarla, bazıları dünya ölçeğinde olmak üzere toplam 41 üretim tesisi kuran Konya Şeker, faaliyet gösterdiği sektör aralığını en hızlı geliştiren şirket oldu. Bu çerçevede son 12 yılda, üretim kalemini kristal şekerden tatlı şerbetine, ilaç şekerinden şekerleme ve çikolataya, atıştırmalıklardan et ve süt ürünlerine, dondurulmuş ürünlerden ayçiçeği yağına, organik gübreden hayvancılığa, biyoetanolden elektrik üretimine kadar uzanan geniş bir yelpazeye taşıdı. Dondurulmuş ürünlerini Torku Pratiko markası ile pazara arz eden Konya Şeker, atıştırmalık ile et ve süt ürünlerini ise Torku çatı markası altında tüketici ile buluşturuyor. 

Konya Şeker’in 2006 yılı itibariyle geliştirdiği projelere ve giriş yaptığı üretim alanları:
2006 yılında kurulan Çikolata Üretim Tesisleri, yeni yatırımlarla üretim kapasitesini katlayarak artırdı ve ürün çeşitlerini pazardaki tüm çikolatalı ürünlerini kapsayacak şekilde genişletti. Tesislerde, solid, dolgulu, tablet, madlen ve bar ürünlerinden oluşan çikolata çeşitlerinin yanı sıra sürülebilir kakaolu fındık kreması, helva, lokum ve sert ve yumuşak şeker çeşitlerine kadar birçok çeşit üretiliyor. Konya Şeker’in en iddialı projelerinden birisi de üretime 2012’de başlayan Unlu Mamuller, Bisküvi, Kek, Kraker ve Gofret Tesisleri oldu. Glikoz şurubu içermeden üretilen birçok farklı tatlarla zenginleştirilmiş bisküvi, gofret, kek, tuzlu atıştırmalık çeşitlerinden oluşan geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Atıştırmalık pazarına sürülen bu ürünlerde Türkiye’deki yaygın dağıtımın yanı sıra Ortadoğu, Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmeye başlandı. Bugün 60 ülkede Konya Şeker ürünleri satılıyor. 

Konya Şeker'in yeni bir alana giriş yapmasını sağlayan diğer bir proje de 2013 yılında hayata geçirilen Panagro Et-Süt Entegre Üretim Tesisleri oldu. Et ve Süt ürünleri üretilen bu tesislerde Uydu Destekli kontrol merkezi de devreye alındı. Bir yıl sonra Seydibey Kampüsü’nde Patates Nişastası Tesisleri üretime başladı. Yüksek verimli hastalıktan arı tohumluk üreten doku kültürü laboratuvarı Çumra Şeker Tesisi’nde faaliyete alınırken, Cihanbeyli Kampüsü’nde ise Panplast’a ait üç yeni tesis hayata geçirildi. 

Enerji alanında da yatırımlar yapan Konya Şeker, Çumra Kampüsü'ndeki şeker fabrikasının enerji ihtiyacının karşılanması için Çoban Yıldızı Termik Santrali’ni kurdu. Santralin üretim kabiliyetini hızla artırarak sadece kendisi için değil bölgesi için de üretim yapan bir güce kavuşturdu. Sivas Kangal Termik Santrali’ni 2013’te özelleştirme sonucu satın alınmasıyla enerji yatırımları devam ederken, altı üniteden oluşan Soma Termik Santrali’nin de bünyeye katılmasıyla toplam büyüklük 1500 MW oldu ve elektrikte pazar payı yüzde 3’e ulaştı.

Konya Şeker, son yıllarda etkileyici bir büyüme performansı sergiledi. 1999’da 49 milyon TL olan toplam satış rakamı 2015’te yaklaşık 2,16 milyar TL’yi aştı. Ciro büyüklüğü 44 kat, bir başka deyişle yüzde 4.288 arttı. Rehabilitasyon yatırımları sonucu Konya Şeker son 16 yılda toplam 283 milyon dolar tasarruf elde etti. Bu büyüme tablosuyla 2015 yılında Konya Şeker Türkiye’deki en büyük sanayi kuruluşları arasında 37’inci sıraya yükselmeyi başardı. 


Faal olduğu sektör aralığı hızla genişleyen, üretim tesislerinin sayısı katlanarak artan, hızlı tüketim de dahil pazarlarda etkin şekilde yer alan Konya Şeker bu yeni pozisyonuna uygun ve yönetsel etkinlik ile performansını arttıracak, kontrol mekanizmalarını güçlendirecek yeni yönetim modeline 2008 yılında geçmiş ve grup şirketleri ile iştiraklerini Anadolu Birlik Holding (ABH) çatısı altında toplamıştır. 1950’li yıllarda tek fabrika ve tek üretim kalemi için kurgulanan yönetim modelinin Konya Şeker’in ulaştığı hacim ve iktisadi etkinliği taşıyamaması üzerine Genel Kurul kararıyla Holding Yönetim yapısına geçilmiştir. Kooperatif şirketler için en büyük tehdidi oluşturan yönetsel kırılganlık ve istikrarsızlık ihtimalleri profesyonel bir yönetim modelinin kurgulanıp hayata geçirilmesiyle ortadan kaldırılmıştır.

Yeni yönetim yapılanmasıyla hem pazarlardaki payını arttıran hem de yatırımlarına yeni bir ivme katan Konya Şeker, günümüzde 10.000'in üzerinde kişiye doğrudan istihdam sağlamakta, yaklaşık 1 milyon dekarlık alanda 40.000 çiftçiye sözleşmeli tarım yaptırıyor. Konya Şeker, Konya ve Çumra’da kurulu iki şeker fabrikası ile Türkiye toplam pancar şekeri üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini gerçekleştirmektedir. Ayrıca, 84 Milyon Litre/Yıl yakıt etanolü üretim kapasitesiyle Türkiye kurulu kapasitesinin yüzde 56’sına, dondurulmuş patates pazarında ise yüzde 25 paya sahip. 

Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş. ( Konya ve Çumra Şeker Fabrikaları, Küp/Paket Şeker Üretim ve Paketleme Tesisleri, Sıvı Şeker Üretim Tesisi, Biyoetanol Üretim Tesisi, Çobanyıldızı Elektrik Üretim Tesisi, Atıştırmalık Ürünler Fabrikası, Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Tesisi) olarak tesislerimizde faaliyet alanlarına ve ürün gruplarına göre TS ISO EN 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemi, TSE Helal Gıda, TSE EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, TS ISO EN 14001 Çevre Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirmeleri bulunmaktadır.

PAYLAŞ