a

Sosyal Sorumluluklar

DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN HEP DESTEK TAM DESTEK
Konya Şeker; tarımsal sanayinin lider kuruluşu olarak, toplumun duyarlı olduğu konularda toplumsal fayda içeren projelere imza atmayı asli görevleri arasında addetmektedir.

Konya Şeker, sosyal sorumluluktaki hassasiyetiyle gururlu ve huzurlu…
Konya Şeker, Konya Ovası’na 19 milyondan fazla ağaç dikti, hedefi; Türkiye nüfusu kadar ağaç!

Konya Şeker'in ağaçlandırma çalışmalarının temelinde, doğadan aldığını doğaya verme ilkesi yer alıyor. Konya nüfusu kadar ağaç dikme hedefiyle başladığı bu yolda bugüne kadar 19 milyonun üzerinde ağaç diken Konya Şeker'in bundan sonraki hedefi Türkiye nüfusu kadar ağaç dikmek.

Konya Şeker'in amacı; küresel ısınma ve kuraklık gibi son yıllarda somut etkilerini hissettiren ve tarımsal üretim aleyhine değişen çevre şartlarını değiştirmek, tekrar üretici lehine çevirmektir. Konya Şeker'in bu çalışmaları ilk sonuçlarını vermeye başladı; ağaçlar sayesinde oluşan doğal iklimleme çiftçilerin üretiminde verime yansımakta, biyolojik hayatın canlanmasıyla süne ile mücadelede etkili neticeler alınmaktadır.

Konya Şeker, ağaçlandırma çalışmalarına başladığı 2004 yılından bu yana Konya'yı çevresindeki köylere, ilçelere ve illere bağlayan yollarda 5 bin kilometrelik mesafede, 273 ayrı güzergâhta 19 milyonun üzerinde fidan dikimi gerçekleştirmiştir. 67 ayrı yerde 9400  dekarlık toplu orman alanı oluşturmuş bunların yanı sıra çiftçilere dağıtımı gerçekleştirilen meyve fidanı sayısı 465 bini aşmıştır.

Bölge ağaçlandırma çalışmalarında 35 adet ziraat mühendisi, 450 kişilik ağaçlandırma ekibi ve 40 adet sulama arazözü çalışmakta, kendi kendilerine gelişimlerini sağlayacak düzeye gelene kadar ağaçların bakımı ve sulaması Konya Şeker tarafından yapılmaktadır.

Konya Şeker, ayrıca Çumra Şeker Entegre Tesisleri'nde Türkiye'nin en büyük Fidan Üretim Merkezi'ni kurmuştur, bu tesis yıllık 3.1 milyon fidan üretme kapasitesine sahiptir. Dikimi yapılan fidanların cinsi, bölgenin iklim ve toprak yapılarına göre değişmekle birlikte, genel olarak akasya, dişbudak, akçaağaç, mahlep, karaağaç, iğde, ahlat, alıç, meşe, çınar, badem, zerdali, dut, ceviz, ıhlamur, çınar, sedir, karaçam, mavi selvi gibi fidanlardır.

DOĞAL YAŞAM ALANI 
Konya Şeker tarafından oluşturulan Torku Ormanı, sayısı 14'ü bulan kızıl geyiklere de doğal yaşam imkânı sunuyor. Cihanbeyli ilçesi Ağabeyli mahallesindeki ormanlık alanda geyiklerin yanı sıra tilki, yılan, yaban tavuğu, koyun ve sincap gibi hayvanlarda bulunmaktadır. Konya-Ankara yolunun 70. kilometresindeki Torku Ormanı, bölgenin ekolojik dengesinin korunmasına da katkı sağlamaktadır.

 KONYA ŞEKER’DEN EĞİTİME DESTEK
Konya Şeker, geçmiş yıllarda eğitime destek kampanyası çerçevesinde Konya Şeker İlköğretim Okulu’nun tüm masraflarını üstlenmenin yanı sıra ihtiyaç sahibi öğrencilere de her türlü desteği sağlamıştır. Ayrıca  “Ana Kız Okuldayız” kampanyasına da destek veren Konya Şeker, Konya Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokol çerçevesinde kent genelinde düzenlenen okuma yazma kurslarına katılan kursiyerlere de  katkı sağlamıştır. Konya Şeker, proje kapsamında okuma yazma öğrenen öğrenciler adına ağaç dikmiştir. Konya Şeker, Konya’da okuma yazma bilmeyen en az 116 bin 962 kişinin okuryazar hale getirilmesini  hedefleyen çalışmada yer alarak sosyal sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde eğitime destek vermiştir.

 KAN VE ORGAN BAĞIŞI KAMPANYALARI
Tüm iştiraklerinde periyodik olarak kan bağışı kampanyaları düzenleyen Konya Şeker, Kızılay ile birlikte yürüttüğü kampanya çerçevesinde her kampanya döneminde bir öncekine göre artan miktarda kan bağışı gerçekleştirmektedir. En son kampanyada Konya Şeker çalışanları 1942 ünite kan bağışında bulunmuştur.

Tüm iştiraklerinde organ bağışı kampanyası yürüten Konya Şeker’de bağışçı sayısı 3020’ye ulaşmış, organ bağışında elde ettiği başarı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 ve 2016 yıllarında Türkiye’de iki defa sosyal sorumluluğu yerine getirdiğine dair sertifika ile onurlandırılmıştır.

Organ bağışında kurumsal katılımda yüzde 90 gibi rekor bir rakama ulaşan Konya Şeker, Necmeddin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi ile proje ortaklığı yaparak hayata geçirdiği “Üretene Sağlık” projesiyle de köylerde sağlık taraması gerçekleştirmiş, ihtiyaç sahiplerine tıbbi malzeme temin etmiştir.

SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR
Konya Şeker, spora destek vermek, gençlerin sportif faaliyetlere katılarak sağlıklı yetişmelerini sağlamak için geleceğin sporcularının yetişmesine olanak sağlayan altyapıyı oluşturmuştur. Bu amaçla faaliyet gösteren Konya Torku Şekerspor Kulübü profesyonel bisiklet takımı uluslararası başarılara imza atmış ve ülkemizi Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda temsil eden tek Türk takımı olmuştur.

Konya Şeker, 2012 yılında ikinci ligde mücadele eden profesyonel futbol takımını birleşme kararıyla Konyaspor’a devretmiştir.

Konya Şeker, sağlıklı nesiller için spora ve sporculara destek vermeye devam etmektedir.

PAYLAŞ